Jaký byl první kvartál 2023 v nemovitostech

Jaký byl první kvartál 2023 v nemovitostech

Po prudkém nárůstu cen nemovitostí na konci roku 2021 se růst v roce 2022 zcela zastavil.

Situace je komplikovaná. Vysoké ceny energií a nemovitostí spolu s vysokými úrokovými sazbami hypoték vedou k poklesu cen nemovitostí kvůli přebytku nabídky nad poptávkou. To znamená, že mnoho lidí stále očekává, že prodají své nemovitosti za ceny viděné během pandemie, což však neodpovídá současné tržní hodnotě. Proto je stanovení správné tržní hodnoty klíčové pro úspěšný prodej, ale doba prodeje se tak prodlužuje.

Dvě hlavní skupiny nemovitostí čelí odlišným výzvám. První skupina zahrnuje nemovitosti, které byly převážně financovány hypotékou. S poklesem úrokových sazeb se letos očekává další pokles cen o 10 až 15 % po loňském poklesu o 15-20 %.

Druhou skupinou jsou nemovitosti v prestižních lokalitách, kde kupující disponují hotovostí. I zde došlo k mírnému poklesu cen a další pokles očekáváme letos kolem 5 %.

Pozoruhodný je také raketový nárůst nemovitostí v inzerci, který se na začátku roku 2023 mírně zpomalil.

Nárůst počtu nabídek nemovitostí v inzerci vede k odpovídajícímu snižování cen. Pokles poptávky a zvýšená nabídka způsobují regulaci cen. S rostoucím počtem nabídek byl meziroční počet zlevněných bytů téměř dvojnásobný.

Bohužel, nejen ceny, ale i průměrná doba inzerce nemovitostí se prodlužuje. Počet nabídek bytů inzerovaných déle než 120 dní meziročně vzrostl skoro o 100% a průměrná doba inzerce bytu nyní činí 87 dní.

Ze zkušeností víme, že čím déle je nemovitost na trhu a aktivně inzerována, tím klesá pravděpodobnost úspěšného prodeje.

Pravděpodobný vývoj se bude lišit podle lokality a typu nemovitosti – ať už se jedná o Prahu, Plzeň nebo Ostravu. Očekáváme, že letos přinese více příležitostí k zajímavému nákupu nemovitostí. Někteří lidé budou možná nuceni prodat nemovitost za nižší cenu.

Hlavní roli bude hrát vývoj hypotečního trhu. V roce 2021 bylo v oblasti bydlení poskytnuto úvěrů v celkové výši 537 miliard korun.
V loňském roce došlo k poklesu, a objem hypotečních úvěrů v roce 2022 činil 163 miliard korun. Očekává se další pokles kvůli vysokým úrokovým sazbám hypoték, které se průměrně pohybují nad 6 % ročně.

Dále bude záviset na tom, jak banky reagují na možný nárůst nesplácených úvěrů.

Obecně platí, že kvalitní nemovitosti v lukrativních lokalitách si udrží svou hodnotu. Novostavby by měly zažít pouze malý pokles cen.

Větší pokles můžeme očekávat u energeticky náročných nemovitostí, starších bytů ve špatném stavu a rekreačního bydlení.

Pozemky si zachovají svou hodnotu, případně místy mohou ceny i stoupat.

Zdroj: MH